پمپ آب تک فاز و نکاتی قبل از خرید آن

پمپ آب تک فاز و نکاتی قبل از خرید آن

در این مقاله به معرفی پمپ آب تک فاز و کاربرد آن می پردازیم،  اگر به دنبال انتخاب پمپ آب تک فاز هستید، این توضیحات  می تواند در خرید و انتخاب پمپ آب تک فاز به شما کمک نماید.

برای مشاوره رایگان خرید پمپ آب مناسب با شرکت انرژی تهویه پردیس تماس بگیرید.


پمپ آب و انواع آن و خرید پمپ از نمایندگی رسمی


پمپ آب تک فاز چیست؟

برق های تک فاز، جریان های متناوبی هستند که در مصارفی مانند منازل و شرکت های کوچک کاربرد دارند. همانگونه که می دانید برق تولید شده در نیروگاه ها، سه فاز است و جهت مصارف صنعتی استفاده می شود. فرکانس استاندارد سیستم های تک فاز در ایران 50 هرتز بوده و توان آن با زمان تغییر می کند.

همانطور که اشاره شد برق تک فاز در اقامتگاه ها و ساختمان های تجاری یافت می شود و در درجه اول جهت تامین انرژی وسایل کوچک زیر 1000 وات استفاده می گردد. اگرچه استفاده از برق تک فاز رایج تر است، اما در موتور های بزرگتر نباید از آن استفاده شود. وقتی دو موتور با یک قدرت اسب مشابه را با هم مقایسه کنیم، متوجه می شویم، موتور با برق تک فاز، جریان بسیار بیشتری را نسبت به موتور های سه فاز می گیرد و به دلیل کشش جریان بیشتر گرانتر نیز می باشد.

پمپ اب تک فاز یکی از انواع پمپ اب می باشد که معمولا در صنایع تجاری مورد استفاده قرار میگیرد،

برق تک فاز به طور گسترده در ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود، جایی که پیکربندی برق سوکت برق یا 120 ولت ساده یا پیکربندی فاز تقسیم با 120/240 ولت است. از آنجایی که برق مورد نیاز این فضاها در درجه اول کارکردن وسایل کمتر از 1000 وات است، برق تک فاز برای رفع این نیازها کافی است.

توان تک فاز گسترده ترین در دسترس بودن را دارد، اما علیرغم این مزیت، برای نیرو دادن به موتورهایی با قدرت اسب بخار بیشتر از 5 اسب بخار مناسب نیست. این به این دلیل است که یک موتور تک فاز جریان بسیار بالاتری نسبت به یک موتور سه فاز با همان قدرت اسب بخار می گیرد. و با توجه به این جریان بزرگتر، موتور به سیم پیچی به میزان قابل توجهی بزرگتر نیاز دارد که در نتیجه هزینه موتور را افزایش می دهد. علاوه بر سرمایه گذاری بیشتر، موتورهای تک فاز در مقایسه با همتایان 3 فاز خود کارایی کمتری دارند که هزینه های عملیاتی را بیشتر افزایش می دهد. علاوه بر این، طول عمر پمپ های تک فاز نیز در مقایسه با پمپ های سه فاز کوتاه تر است.

با محدودیت‌های بسیار زیاد، پمپ‌های تک فاز برای مصارف صنعتی که به راندمان بالاتر و فشار تخلیه بالاتر نیاز داریم، مفید نیستند. اما آنها برای کاربردهای خانگی ایده آل هستند زیرا پمپ های تک فاز به گشتاور راه اندازی قوی نیاز ندارند.

بیشترین کاربردهای پمپ آب تک فاز

پمپ های تکفاز عمدتاً در مواردی استفاده می شوند که قرار است پمپ چندین بار در روز خاموش و روشن شود.

پمپ‌های تک فاز همچنین در مکان‌های دورافتاده که برق به راحتی از شبکه برق در دسترس نیست، کاربرد گسترده‌ای دارند.در چنین مکان‌های دورافتاده‌ای، الکتریسیته عمدتاً از طریق پنل‌های خورشیدی خارج از شبکه تولید می‌شود.

باتوجه به محدودیت برق تک فاز نهایت قدرتی که میتوان از برق تک فاز استفاده کرد قدرت4 اسب  می باشد

انواع پمپ آب تکفاز

پمپ آب تک فاز انواع متعددی دارد که عبارت اند از:

  • پمپ شناور چاه عمیق
  • پمپ های شناور فاضلاب و تخلیه
  • پمپ های شناور تخلیه

پمپ شناور تک فاز نوعی پمپ آب تکفاز

الکترپمپ های شناور به صورت تک فاز می توانند در بسیاری از این موارد نیاز مشتریان را برآورده سازند.
مزایای الکتروپمپ شناور تک فاز این است که می توان به صورت خانگی در مناطق روستایی، باغات، ویلاهای شخصی، تاسیسات ساختمانی و آبنماها با برق تک فاز، از الکتروپمپ تک فاز که در 8 منحنی عملکرد مختلف عرضه می شوند، استفاده کرد.

مشخصات فنی الکتروپمپ شناور تک فاز:

  • قابلیت نصب افقی و عمودی
  • یاتاقان ها از نوع بلبرینگ
  • خنک کاری و روانکاری توسط روغن
  • بدنه و قطعات فلزی از جنس استنلس استیل
  • قابلیت سیم پیچی مجدد
  • توان خروجی الکتروموتورهای شناور : 2.2 – 0.37 کیلووات

تفاوت پمپ آب تک فاز و سه فاز

برق تک فاز دارای دو رشته سیم فاز و نول است. رشته سیم فاز دارای ولتاژ 220 ولت می باشد. اما برق سه فاز دارای سه رشته سیم فاز و یک سیم نول است و با گذشت زمان توان آن تغییر نمی کند. اما در عین حال برق تک فاز دارای هزینه ی کمتر و طرح های ساده تری است و در مصارف متنوع تری قابل استفاده است.

بعد از درک تفاوت بین قدرت تک فاز و سه فاز، انتخاب پمپ آب متناسب با قدرت ورودی، یک امر ضروری و مهم می باشد. پمپ ها دارای انواع مختلفی هستند. از جمله ی آنها به پمپ های سانتریفیوژ، مستغرق، هیدرولیک، کف کش و لجن کش اشاره کرد. کاربر باید با توجه به نیازهای خود و برق موجود در ساختمان، پمپ آب مورد نیاز خود را انتخاب کند. علاوه بر فاکتور های هد، دبی، کارایی و عملکرد پمپ، دانستن میزان برق ورودی نیز از فاکتور های مهم می باشد. به عنوان مثال، در پمپ های شناور، پمپ های تک فاز قادرند حداکثر 5 تا 7 متر، آب را مکش کنند. به همین دلیل در مواردی که ارتفاع بالاتری داریم، این گزینه مناسب نیست.

پمپ های تک فاز معمولا با کلمه ی M که در آخر آن قرار گرفته، مشخص می شوند. اغلب جهت استفاده در مصارف خانگی استفاده می شوند. توان پمپ های تک فاز حداکثر 5 اسب می باشد و عمر نسبتا کوتاه تری نسبت به پمپ های سه فاز، دارند.

خرید پمپ آب تک فاز و دریافت قیمت پمپ آب

به منظور دریافت مشاوره، آگاهی از لیست قیمت و سفارش انواع پمپ تکفاز و قیمت پمپ آب و همچنین خرید پمپ از نمایندگی رسمی در برندهای مختلف با مشاورین و کارشناسان شرکت انرژی تهویه پردیس تماس حاصل فرمایید.

02188316724-30

02188842658

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *