کلکتور بوستر پمپ و موتورخانه +سفارش ساخت و خرید

کلکتور بوستر پمپ و موتورخانه +سفارش ساخت و خرید

آنچه در این مقاله بررسی می کنیم توضیحات مختصری درباره مفهوم کلکتور و انواع آن و البته به طور خاص درباره کلکتور بوستر پمپ و موتورخانه می پردازیم. ما در مجموعه انرژی تهویه پردیس علاوه بر تامین انواع پمپ، بوستر پمپ و شیرالات صنعتی با بهره گیری از نیروهای مجرب و حرفه ای سفارشات طراحی و ساخت انواع کلکتور بوستر پمپ و کلکتور موتورخانه را نیز انجام می دهد.


به منظور دریافت مشاوره، آگاهی از قیمت و سفارش انواع کلکتور بوستر پمپ و کلکتور موتورخانه با مشاورین و کارشناسان شرکت انرژی تهویه پردیس تماس حاصل فرمایید. ( 30-02188316724 و  02188842658 )


کلکتور (Collector) چیست؟

کلمه کلکتور (Collector) یا جمع کننده ، اصطلاحی که در بحث تاسیسات مکانیکی و پایپینگ زیاد نام آن را می شنویم.

کلکتور وسیله ای میله ای و لوله‌ای شکل است که در زیر آن تعدادی خروجی ایجاد شده است تا با اتصال شیرهای مخصوص کلکتوری به این راه‌ها یا خروجی‌ها آب به مسیرهای متفاوت تقسیم و ارسال شود.

این وسیله باعث میشود تا آب به صورت یکسانی در سطح ساختمان تقسیم شود.  و این امکان را به شما میدهد که بتوانید در هر زمان و بسته به ضرورت آب هر منطقه را قطع کنید و تغییرات و تعمیرات خود را انجام دهید.

مشاهده مشخصات و خرید پمپ آب

انواع کلکتور

در ادامه به برخی از انواع رایج کلکتورها اشاره می‌کنیم. این تنها برخی از انواع کلکتورها هستند و در واقع بستگی به نوع سیستم و نیازهای ساختمان، انواع دیگری از کلکتورها نیز وجود دارد.

 • کلکتور آب: این نوع کلکتور برای توزیع آب در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. معمولاً شامل لوله‌ها، شیرها و اتصالات است که آب را به مناطق مختلف ساختمان می‌رساند.
 • کلکتور برق: این نوع کلکتور برای توزیع برق در سیستم برق ساختمان استفاده می‌شود. معمولاً شامل لوله‌ها، کابل‌ها و اتصالات است که برق را از مرکز توزیع به نقاط مختلف ساختمان می‌رساند.
 • کلکتور هوا: این نوع کلکتور برای توزیع هوا در سیستم‌های تهویه مطبوع و تهویه هوا استفاده می‌شود. معمولاً شامل لوله‌ها، شیرها و اتصالات است که هوا را به فضاهای مختلف ساختمان منتقل می‌کند.
 • کلکتور گرما و سرما: این نوع کلکتور برای توزیع حرارت یا سرمایش در سیستم‌های گرمایش و سرمایش ساختمان استفاده می‌شود. معمولاً شامل لوله‌ها، شیرها و اتصالات است که حرارت یا سرمایه را به اتاق‌ها و فضاهای مختلف ساختمان منتقل می‌کند.
 • کلکتور موتورخانه: کلکتور موتورخانه سیستمی است که در صنعت لوله کشی به کار گرفته می‌شود.
 • کلکتور آتش نشانی: از یک سمت به سیستم تست و از سمت دیگر به شبکه مصرف متصل می شود. در بوستر پمپ های آتش نشانی بزرگ بر روی کلکتور یک فلومتر نصب می شود تا این امکان وجود داشته باشد که حجم زیادی از آب دورریز نشود و بوسیله آن عملکرد پمپ تحت کنترل درآید.

کلکتور آتش‌نشانی

کلکتور اتش‌نشانی (Fire Sprinkler Manifold) یکی از انواع کلکتورهای مورد استفاده در سیستم‌های اطفاء حریق است.  این کلکتورها برای توزیع آب به لوله‌های اسپرینکلر و سایر دستگاه‌های اطفاء حریق در ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

کلکتور اتش‌نشانی معمولاً شامل یک تانک آب اضافی، لوله‌ها، شیرها و اتصالات است. آب از منبع اصلی آب ساختمان به کلکتور اتش‌نشانی تغذیه می‌شود و سپس از طریق لوله‌ها و شیرها به اسپرینکلرها و دستگاه‌های دیگر اطفاء حریق توزیع می‌شود.

کلکتور اتش‌نشانی معمولاً در یک محل مرکزی قرار می‌گیرد، معمولاً در اتاق فنی یا کابینت اتش‌نشانی. این کلکتورها باید به طور دوره‌ای بررسی و بازرسی شوند تا از سلامت و عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل شود.

کلکتور اتش‌نشانی به عنوان یک قسمت حیاتی از سیستم اطفاء حریق ساختمان‌ها می‌باشد و در صورت وقوع حریق، توزیع آب به طور همزمان و همگام به اسپرینکلرها و دستگاه‌های دیگر به منظور خاموش کردن حریق و جلوگیری از گسترش آن را تضمین می‌کند.

ساخت کلکتورهای بوستر پمپ آتش نشانی از لوله و اتصالات در صورت رعایت کلاس کار آنها بلامانع است ولی عموما با توجه به بالا بودن فشار کار بوستر پمپ آتش نشانی و به منظور برخورداری از ضریب اطمینان بیشتر، ساخت کلکتورهای آتش نشانی اغلب با استفاده از لوله فولادی سیاه مانسمان انجام می گیرد و برای شناخت از سایر
بوستر پمپ ها در موتورخانه یا پمپ خانه پس از ضد زنگ با دو دست رنگ رویه قرمز روشن پوشیده می شود.

مشاهده مشخصات و خرید بوستر پمپ آبرسانی

انواع کلکتور در سیستم بوستر پمپ

کلکتورها در سیستم بوستر پمپ به دو نوع فولادی سیاه و یا گالوانیزه تقیسم می شوند. معمولا در بوستر پمپ آتش نشانی از لوله های مانسمان یا درزدار فشار قوی سیاه استفاده می شود که پس از ساخت از ضد زنگ و رنگ برای پوشش آنها استفاده میشود.

کلکتور یا از لوله و اتصالات گالوانیزه بصورت فیتینگی ساخته می شود و یا بوسیله لوله های مانسمان یا درزدار فشار قوی با آبکاری گالوانیزه گرم تولید می شود. بمعمولا در بوستر پمپ (مشاهده مشخصات و خرید بوستر پمپ) های آبرسانی نیز از کلکتورهای گالوانیزه با سه لایه رنگ اپوکسی استفاده می گردد.

در بوستر پمپ ، آب از طریق کلکتور مکش وارد و از طریق کلکتور دهش از سیستم خارج می شود .

در تصویر زیر کلکتورها مشخص شده اند.

اجزا-بوستر-پمپ-آتشنشانی

کلکتور مکش یا کلکتور ورودی

این قسمت ارتباط بین منابع آب و ورودی پمپ ها می باشد که در این بین شیر و صافی مناسب تعبیه شده است و در قسمت خروجی پمپ ها از شیر یکطرفه استفاده شده است.

کلکتور ورودی یا همان کلکتور مکش بصورت یک لوله است که به خروجی مخزن ذخیره آب متصل می گردد. ورودی الکتروپمپ ها بصورت انشعاباتی جداگانه و از طریق شیرفلکه و اتصالات لازم به کلکتور مکش متصل می شوند و آب از طریق این کلکتور وارد بوستر پمپ می شود.

ﺳﺎﯾﺰ ﮐﻠﮑﻠﺘﻮرﻫﺎي ورودي ﭘﻤﭗ ﺑﺎﯾﺪ ﯾﮏ ﺳﺎﯾﺰ ﺑﯿﺸﺘﺮ از ﮐﻠﮑﺘﻮر ﺧﺮوﺟﯽ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه و ﺣﺪاﻗﻞ 5 اﯾﻨﭻ ﺑﺎﺷﺪ. اﻧﺸﻌﺎب ﻣﯿﺎن ﻣﺨﺰن و ﮐﻠﮑﺘﻮر ورودي ﭘﻤﭗ ﺑﺎﯾﺪ ﻫﻢ ﺳﺎﯾﺰ ﺑﺎ ﮐﻠﮑﺘﻮر ﻟﺤﺎظ ﺷﻮد.

کلکتور دهش یا رانش یا کلکتور خروجی

این قسمت از بوستر آتش نشانی از یک سمت به قسمت دهش پمپ ها و از سمت دیگر به شبکه مصرف متصل می شود که بر روی آن پرشر سوئیچ ها، سنسورها، گیج فشار و شیر تخلیه فشار نصب خواهد شد .

کلکتور خروجی یا همان کلکتور رانش بصورت یک لوله است که به شبکه مصرف متصل می شود. خروجی الکتروپمپ ها از طریق شیر یکطرفه و شیرفلکه و اتصالات لازم به کلکتور رانش متصل می شوند و آب از طریق این کلکتور از بوستر پمپ خارج میشود.

ﺳﺎﯾﺰ ﮐﻠﮑﻠﺘﻮر ﺧﺮوﺟﯽ ﭘﻤﭗ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺮ اﺳﺎس راﯾﺰرﻫﺎي ﺧﺮوﺟﯽ ﻓﻌﺎل ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ آن و ﺣﺪاﻗﻞ ﯾﮏ ﺳﺎﯾﺰ از ﺑﺰرﮔﺘﺮﯾﻦ راﯾﺰر، ﺑﯿﺸﺘﺮ اﻧﺘﺨﺎب ﺷﺪه و ﺣﺪاﻗﻞ 4 اﯾﻨﭻ در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﻮد. درﺻﻮرﺗﯽﮐﻪ ﺗﻌﺪاد راﯾﺰرﻫﺎي ﻓﻌﺎل ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ ﮐﻠﮑﺘﻮر ﺧﺮوﺟﯽ ﺑﯿﺶ از ﯾﮏ ﻋﺪد ﺑﺎﺷﺪ .

محاسبه سایز کلکتور بوستر پمپ

برای محاسبه سایز کلکتور مکش بوستر پمپ  می بایست سایز دهانه مکش هر یک از پمپ ها را به توان 2 برسانیم سپس با پمپ های دیگر بوستر پمپ جمع کنیم و سپس جذر آن را بگیریم حاصل بدست آمده سایز استاندارد کلکتور بوستر پمپ خواهد بود و برای کلکتور دهش نیز به همین صورت محاسبه خواهیم کرد.

محاسبه سایز کلکتور بوستر پمپ

فیتینگ و اتصالات بوستر پمپ عبارتست از شیرفلکه های ورودی و خروجی بوستر پمپ، شیر صافی، شیر یکطرفه، فلنچ ها، سر دنده، مغزی و لرزه گیر می باشد که بر روی کلکتور های ورودی و خروجی بسته می شوند تا بتوان بوسیله آن پمپ ها را بوستر کرد.

مشاهده مشخصات و خرید بوستر پمپ

کلکتور موتورخانه

کلکتور موتورخانه از جمله متدهای جدید برای تقسیم بندی سیستم آب سرد و گرم ساختمان است که با وجود آن در صورت بروز مشکلات، تعمیرات لوله کشی خیلی راحت است.

کلکتور موتورخانه کارایی‌های دیگری هم دارد. این سیستم باعث شده تا آب سرد و گرم به صورت یکسان در تاسیسات گردش کنند و تمامی ساکنان ساختمان به یک اندازه استفاده داشته باشند. همچنین سیستم کلکتوری ساختمان سبب شده تا فشار آب هم متعادل باشد و به راحتی تنظیم شود.

مشخصات ظاهری کلکتور موتور خانه

کلکتور موتورخانه لوله‌ای استوانه‌ای شکل است که قطر خیلی زیادی دارد که ورودی و خروجی مایعات به آن وارد شده و جنس آن معمولا از کروم، آلیاژ مس و یا فلز است. البته قطر لوله می‌تواند با توجه به نیاز کاربرد متفاوت باشد و دائما یک اندازه نیست.

کلکتور دو نوع شیر خروجی دارد که با نام های شیرهای والو کوپلی و شیرهای مهره ماسوره ای شناخته می شوند.

 • شیرهای والو کوپلی:این شیرها به یک واشر فلزی نیاز دارند و دارای دو اورینگ هستند.
 • شیرهای مهره ماسوره ای: این شیرها در محل اتصال خود به لوله ها دارای یک روکش پرسی هستند.

مزایای کلکتور در موتورخانه

به طور کلی مهم ترین مزایایی که می توان برای کلکتور در موتورخانه برشمرد، عبارت اند از:

 • توزیع آب گرم به صورت یکسان در سراسر ساختمان
 • کاهش مصرف لوله در شبکه لوله کشی موتورخانه
 • کاهش اتلاف حرارت در انتقال آب گرم از موتورخانه به ساختمان
 • کاهش افت فشار آب در انتقال از موتورخانه به ساختمان
 • افزایش سرعت توزیع و جمع آوری آب در شبکه لوله کشی موتورخانه
 • کاهش هزینه راه اندازی، تعمیر و نگهداری موتورخانه
 • فراهم شدن امکان تنظیم فشار آب گرم برای مصرف کننده های مختلف درون ساختمان

محل نصب کلکتور موتورخانه

بهترین موقعیت برای نصب کلکتور نیز دیواری است که در مجاورت دیگ بخار قرار دارد. معمولا کلکتور با فاصله از سطح زمین نصب می شود تا در صورت نشتی آب در کف موتورخانه، در معرض رطوبت قرار نگیرد. به این ترتیب احتمال این که بدنه کلکتور دچار فرسایش و زنگ زدگی زودهنگام شود، کاهش می یابد.

در صورت تمایل می توانید مقاله ساخت سپریتور را مطالعه نمایید.

ساخت کلکتور موتورخانه

کلکتورها به طور عمده در سایزهای مختلف با تعداد انشعابات متفاوتی تولید و موجود می شوند. به طور عمده آلیاژ های مناسب برای ساخت کلکتورها از جنس برنج، گالوانیزه و یا مس هستند و یا براساس تعداد خروجی ها نیز بین 5 تا 8 عدد است.

به طور کلی فرایند ساخت کلکتور عبارت است از:

 • محاسبه اندازه ها
 • برش لوله
 • آماده سازی محل و لوله انشعابات
 • اتصال لوله ها
 • اتصال درپوش

1- تعیین قطر و طول کلکتور در ساخت کلکتورهای آبرسانی موتورخانه

اولین نکته ای که در انتخاب لوله مرکزی کلکتور باید مد نظر قرار دهید، قطر آن است. عامل اصلی تعیین کننده قطر کلکتور، تعداد انشعاباتی است که از آن گرفته می شود.

برای تعیین قطر کلکتور موتورخانه از رابطه (1) استفاده می شود. نکته مهم دیگری که باید در انتخاب کلکتور مد نظر قرار داد، طول آن است.

در حالت عادی توصیه می شود که در یک کلکتور بین 5 تا 8 انشعاب با فاصله یکسان از یکدیگر در نظر گرفته شود.

جنس لوله‌هایی که برای ساخت کلکتور موتورخانه استفاده می‌شود از جنس برنج، گالوانیزه، مس یا فولاد سیاه است. البته توصیه می‌شود که از فولاد سیاه برای ساخت کلکتور استفاده شود که بهترین عملکرد را دارد و در عین حال از قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای نیز برخوردار است. در ادامه باید لوله را با توجه به قطر و طولی که در مرحله قبل محاسبه کردید، انتخاب کرده و برش دهید.

مشاهده محصولات و خرید شیرالات صنعتی

2- تعبیه سوراخ های انشعابات کلکتور

در ادامه باید بر اساس محاسباتی که در مرحله قبل انجام دادید، محل انشعابات را روی لوله مرکزی کلکتور موتورخانه تعیین کنید. سپس محل های تعیین شده را برش دهید تا امکان نصب انشعابات جدید فراهم شود.

در این مرحله از ساخت کلکتور موتورخانه نوبت تعیین محل انشعابات روی کلکتور است. قطر هر یک از انشعابات و محل قرارگیری آن‌ها را در مرحبه اول تعیین تکلیف کرده‌اید. حال باید با استفاده از خط‌کش، گونیا و گچ محل آن‌ها را به‌صورت دقیق روی لوله مشخص کنید. پس از آن لوله‌هایی را که برای هر یک از انشعابات در نظر گرفته‌اید، باید روی محل علامت زده شده به‌صورت عمودی قرار دهید. دور آن را با استفاده از گچ روی لوله اصلی کلکتور خط بکشید. در ادامه باید با استفاده از تجهیز خاصی به نام سرپیک برش، محل انشعابات را روی کلکتور برش دهید.

3- اتصال انشعابات به کلکتور

در ادامه باید لوله های فرعی را به محل اتصالات لوله مرکزی کلکتور متصل کنید.

4- آزمایش کلکتور موتورخانه در ساخت کلکتورهای آبرسانی موتورخانه

در مرحله آخر باید به آزمایش کلکتور موتورخانه پرداخت. برای این منظور دو سر کلکتور را با استفاده از درپوش های مخصوص مسدود می کنند. سپس جریان آب را به داخل کلکتور برقرار می کنند. با استفاده از فشارسنج جریان آب ورودی کنترل می شود . اگر نشتی در کلکتور و انشعابات آن مشاهده نشود، سلامت آن تایید شده و می توان آن را برای نصب به محل موتورخانه انتقال داد. در غیر این صورت باید نسبت به رفع نشتی های احتمالی اقدام کرد.

قیمت کلکتور موتورخانه

هزینه پایانی خرید و نصب کلکتور و لوله کشی کلکتوری به عوامل گوناگونی بستگی دارد. عواملی که میتواند بر قیمت یک کلکتور و هزینه نصب آن در لوله کشی کلکتوری تاثیر بگذارد به شرح زیر است:

 • تعداد واحد های ساختمانی
 • ارتفاع ساختمان
 • نوع سیستم آب گرد و سرد
 • وجود یا عدم وجود لرزش گیر
 • جنس و اندازه کلکتور
 • برند تولید کننده کلکتور

ساخت کلکتور بوستر پمپ توسط مجموعه انرژی تهویه پردیس

در این فیلم کوتاه به طور مختصری مراحل کلی ساخت کلکتور از برش لوله ها (توسط دستگاه برش لئله ها و سردنده ها برش داده می شود ) اتصال فانها و جوشکاری و در نهایت رنگ و اسمبل نشان داده شده است.

 

سفارش و خرید کلکتور موتورخانه و کلکتور بوستر پمپ

بنابراین با توجه به این که کار ساخت، تعمیر و تعویض کلکتور موتورخانه نیاز به توانایی و دقت خاصی دارد باید آن را تنها به افراد کاربلد واگذار نمایید.ساخت کلکتور موتورخانه ، فقط مربوط به جوشکاری و مونتاژکاری نیست . در این حین باید مهارت های دیگر شامل لوله کشی و نصب انواع پمپ را آموخت.

به همین منظور انرژی تهویه پردیس با بهره گیری از نیروهای مجرب و حرفه ای در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد تا کار ساخت، تعمیر و تعویض کلکتور موتورخانه و همچنین کلکتور بوستر پمپ شما به خوبی پیش برود.


به منظور دریافت مشاوره، آگاهی از قیمت و سفارش ساخت کلکتور آبرسانی موتورخانه با مشاورین و کارشناسان شرکت انرژی تهویه پردیس تماس حاصل فرمایید. ( 30-02188316724 و  02188842658 )


 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *