سپریتور چیست؟ کاربرد و انواع آن (separator)

انواع-سپریتور

سپریتورها یا جدا کننده ها برای کارهای جداسازی در نظر گرفته شده اند که نیاز به دقت بالای جداسازی دارند و یا نیاز به جداسازی ذرات ریز دارند. سپریتور ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن ها و توضیح مختصر عملکردشان می پردازیم.

سپراتور (سپریتور) چیست؟

سپراتور یا سپریتور در لغت به معنای جدا کننده است. در واقع یک سیستم جداکننده به حساب می آید که در ساختار آن از فیلتراسیون استفاده شده باشد. این تجهیزات برای جدا کردن روغن و آب و هوا و سایر ذرات ریز و درشت از هم به کار برده می شود.

سپراتور (separator) دستگاهی است که مواد مختلف در یک مخلوط را از هم جدا می کند. مخلوط مورد نظر می تواند به صورت مایع – جامد، مایع – گاز و مایع – مایع باشد. این وسیله مانند یک سانتریفیوژ عمل می کند.

نحوه استفاده از سپریتور یا جداکننده ها

جدا کننده ها برای کارهای جداسازی در نظر گرفته شده اند که نیاز به دقت بالای جداسازی دارند و یا نیاز به جداسازی ذرات ریز دارند. آنها همچنین برای جداسازی مخلوط جامد مایع با اختلاف چگالی کم استفاده می شوند.

امکانات کاربردی تقسیم کننده های صفحه بسیار زیاد است و می توان آنها را در متنوع ترین بخشهای صنعتی یافت ، از جمله به طور خاص در بخش مواد غذایی و آشامیدنی ؛ در صنعت چربی و روغن حیوانی و گیاهی. در مواد شیمیایی ، دارویی و بیوتکنولوژی ؛ در روغنهای معدنی و انرژی؛ در حفاظت از محیط زیست.

مشاهده محصولات پمپ و خرید پمپ آب

سپراتور بخار (steem separator)

بخار اشباع تولید شده در دیگ بخار ضمن احتمال حمل مقادیری از ذرات آب همراه خود در مسیر انتقال با کاهش دما تبدیل به قطرات آب شده و بخار را بیش از حد مرطوب و آبدار می کند که این مسئله باعث اختلال در عملکرد برخی از تجهیزات از جمله شیر فشار شکن می شود.

برای جدا سازی ذرات آب از بخار لازم است از استیم سپراتوراستفاده شود. در این دستگاه پس از جداسازی ذرات آب ، این آب از طریق مدار تراپ زیر دستگاه به خارج هدایت می گردد و بخار خشک از بالای دستگاه به مصرف می رسد.

سپریتور بخار

سپراتور استیل در دیگ بخار

بخار تولید شده توسط دیگ بخار دارای خشکی با ضریب ۹۵ درصد است. اختلال در دیگ بخار باعث کاهش خشکی بخار می شود و بخشی از آن در خط انتقال به دلیل تبادلات حرکتی کندانس می شود. آب خروجی از بویلر به همراه بخار،TSD حدود ۳۰۰۰ ppm دارد،اما آبی که از کندانس ناشی می‌شود، خالص است.

استفاده از سپراتور زمانی است که آب از کندانس تولید شود. این دستگاه آب مخلوط با بخار را جدا می کند تا ضریب خشکی را بالا ببرد.

انواع سپراتورها در دیگ بخار

  • سپراتور گردابی
  • سپراتور انعقادی
  • سپراتور پره ای

سپراتور گردابی

همان طور که از نام آن مشخص است از نیروی گریز از مرکز برای جدا کردن آب و بخار استفاده می شود. بخار بعد از وارد شدن به سپریتور به وسیله پره های درون آن مجبور به حرکت ۱۸۰ درجه ای گردابی شدید می‌شود، در این فرآیند با کمک نیروی گریز از مرکز قطرات آب که از بخار سنگین‌تر هستند به دیواره سپریتور پرتاب می شوند و به وسیله تیغه جدا کننده‌ای که در انتهای سپریتور قرار دارد به سمت خروجی هدایت می شود.

در این نوع سپریتور ایرونت در بالای سپریتور نصب نمی شود.

سپریتور

سپریتور انعقادی

این نوع سپریتور بیشتر برای جدایی آب از هوا به کار می رود، در این سپریتور یک شبکه توری استیل داخل آن قرار داده می شود که مانعی در برابر حرکت هوا یا بخار ایجاد می کند.

قطرات آب باهم ترکیب شده و تشکیل قطرات بزرگتر و سنگین‌تر می دهند که بخار نمی‌تواند آن ها را با خود حمل نماید در نتیجه از زیر سپریتور خارج می شوند.

سپریتور پره ای

سپریتور پره ای از پرکاربردترین نوع سپریتور ها می باشد. اساس عملکرد آن بر اساس تغییر جهت حرکت بخار به کمک پره های نصب شده داخل سپریتور است. بخار در این جریان سرعت بالایی دارد و به همین دلیل قطرات آب سنگین در این تغییرات ناگهانی توان همراهی کمتری با بخار دارند. در نتیجه بعد از چسبیدن به پره‌ها از پایین سپریتور خارج می شوند.

این نوع سپریتور می تواند راندمان خود را با سرعت های مختلف حرکت بخار حفظ نماید. زیرا سپریتور گردابی با توجه به استفاده از نیروی گریز از مرکز برای جدایی آب از بخار در سرعت‌های پایین‌تر ضعیف‌تر عمل می‌کنند و همیشه باید در سرعت بالا نگه داشته شوند.

درحالی که در سپریتور پره‌ای حتی با سرعت بالا نیز وجود صفحات پره ای متعدد مانع از حمل مجدد آب می شود. همچنین در بالای این نوع سپریتور محلی بری نصب ایرونت و یا وکیوم برکر در نظر گرفته شده است.

سپراتور روغن یا اویل سپراتور (oil separator)

اویل سپراتور یکی از بخش‌های مهم در هر سیستم برودتی است که معمولاً در قالب یک صفحه فلزی تولید می‌شود. در حقیقت اویل سپراتور سه بخش اصلی دارد که عبارتند از: بدنه، صفحه فلزی و شناور کننده که در اصطلاح انگلیسی به آن فلوتر نیز گفته می‌شود.

سپراتور روغن

اویل سپراتور یکی از اجزای سیستم‌های برودتی است که کار جدا نمودن روغن از گاز و بازگرداندن آن به کمپرسور را بر عهده دارد. این کار از یک طرف باعث بهبود عملکرد کمپرسور می‌شود و از طرف دیگر با بهینه سازی عملکرد کمپرسور و با جلوگیری از اتلاف روغن، تأثیر قابل توجهی را در صرفه‌جویی در مصرف انرژی برجای می‌گذارد.

البته نکته مهمی که درباره اویل سپراتورها وجود دارد، شیوه نصب اصولی آن‌ها است که باید تا حد امکان نزدیک به کمپرسور قرار گیرند تا بهترین کارکرد را از خود نشان دهند.

مشاهده محصولات و خرید بوستر پمپ

سپراتور روغن چیست؟

در اینجا تحت شتاب سرعت محیطی، کاسه جدا کننده قرار می گیرد. مهم است که هنگام توزیع مخلوط هیچگونه فشار برشی غیرضروری رخ ندهد. این می تواند ذرات ریز را از بین ببرد و امولسیون ایجاد کند. ماده جامد به سمت خارج حرکت کرده و در اصطلاح “محفظه جامد” جمع می شود.

فاز های مایع جدا شده از طریق سیستم صفحه به بالای کاسه منتقل می شوند و سپس از طریق یک توربین سانتریپتال (توربین ثابت) یا یک مسیر عمودی ثابت جریان می یابند. پیکربندی استفاده شده به منطقه کاربرد بستگی دارد.

اهمیت استفاده از اویل سپراتور

استفاده از اویل سپراتور از آن جهت مهم است که روغن‌های اضافی را از قسمت‌های مختلف سیستم برودتی مانند لوله‌ها، کندانسور و صفحات اواپراتور حذف کرده و از این طریق به بهبود عملکرد سیستم کمک شایانی می‌کند. زمانی که روغن جمع شده توسط اویل سپراتور به کمپرسور بازمی‌گردد،

قطعات کمپرسور به صورت خودکار روغن کاری می‌شوند و این کار از فرسایش قطعات جلوگیری می‌نماید که در نهایت منجر به افزایش طول عمر مفید کمپرسور می‌شود. همچنین با ورود مجدد این روغن به کمپرسور، صدای کمپرسور بسیار کمتر شده و از ارتعاشات آن تا حد زیادی کاسته می‌گردد.

اگر اویل سپراتور در سیستم برودتی وجود نداشته باشد، روغن در لوله‌ها، صفحات اواپراتور و کندانسور باقی خواهد ماند و این مسئله در کارکرد سیستم ایجاد اختلال می‌کند؛ اما با وجود اویل سپراتور این مشکل کاملاً از بین می‌رود و در ضمن آن در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌گردد.

مشاهده محصولات و خرید شیرالات صنعتی

سفارش و خرید انواع سپریتور

انرژی تهویه پردیس با بهره گیری از نیروهای مجرب و حرفه ای در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد  به منظور دریافت مشاوره، آگاهی از لیست قیمت و سفارش انواع سپریتور با مشاورین و کارشناسان شرکت انرژی تهویه پردیس تماس حاصل فرمایید.

02188316724-30

02188842658

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *