مهمترین دلایل از کار افتادن پمپ آب

از کار افتادن پمپ آب

اگر پمپ آب شما از کار افتاده ، ما در این مقاله در ادامه به بیان برخی از دلایل از کار افتادن پمپ آب و دلایل روشن نشدن پمپ آب خانگی می پردازیم.

برخی از دلایل کار نکردن پمپ آب

برخی از دلایل اصلی کار نکردن پمپ آب خانگی که با فهمیدن آنها میتوان اقدام به رفع مشکل پمپ آب نمایید عبارتند از:

 • قطعات بی کیفیت یا نامرغوب پمپ آب
 • عدم تنظیم کلید اتوماتیک پمپ آب
 • مشکل برق رسانی پمپ آب
 • نرسیدن آب کافی به پمپ آب یا بسته بودن شیر آب منبع
 • هوا گرفتن پمپ آب یا هواگیری اولیه نادرست
 • گیر کردن پروانه پمپ آب
 • گرفتگی در مجرای عبوری سیال
 • مشکلات مکانیکی
 • سوختن پمپ آب

قطعات بی کیفیت یا نامرغوب پمپ آب

یکی از اصلی ترین دلایل از کار افتادن پمپ آب نامناسب بودن کیفیت قطعات آن می باشد،

بیشتر پمپ ها در بازار از نوع چینی شده اند که کیفیت خوبی نداشته و بعد از مدتی از کار می افتد. فاصله پلاتین این پمپ ها با بخش مجاورش کم می شود و با وارد آوردن ضربه بیشتر می شود.

در صورتی که به دنبال خرید پمپ های اصل و خرید از نمایندگی اصلی پمپ و بوستر پمپ و انواع قطعات پمپ باشید، با شرکت انرژی تهویه پردیس تماس بفرمایید.

عدم تنظیم کلید اتوماتیک پمپ آب

دلایل استفاده از کلید اتومات ،نگه داشتن فشار آب در سطح مورد نیاز داخل لوله ها و افزایش طول عمر پمپ آب و سیستم آبرسانی و کاهش مصرف برق است.

برای گرفتن بهترین عملکرد از کلید اتومات، توصیه می کنیم که یک فرد ماهر و با تجربه اقدام به نصب این قطعه بر روی پمپ و مخزن تحت فشار آب خانگی کند.

نشانه های خرابی کلید اتومات:

 • پایین بودن فشار آب حتی زمانی که پمپ آب روشن است
 • خاموش و روشن شدن های مکرر پمپ آب ( خرابی کلید یا منبع تحت فشار )
 • روشن نشدن پمپ مخزن آب پس از رسیدن فشار آب به حداقل فشار تعیین شده
 • خاموش نشدن پمپ مخزن آب پس از رسیدن فشار آب به حداکثر سطح تعیین شده

کلید های اتومات مکانیکی ( پرشر سوئیچ ها ) دارای دو پیچ می باشند که قبل از راه اندازی پمپ باید تنظیم شوند. پیچ بزرگ تر جهت تنظیم فشار استارت پمپ مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پیچ کوچک تر نیز جهت تنظیم اختلاف فشار بین استارت و استپ پمپ (بازه) تعبیه شده است. توصیه می شود بازه فشار بین استارت و استپ پمپ در محدوده 2 بار تنظیم شود.

یکی از قطعات مهم پمپ آب کلید اتوماتیک نام دارد که کنترل فشار آب مصرفی و روشن شدن دستگاه پمپ با این قطعه انجام می شود و اگر به درستی تنظیم نباشد یا اینکه قطعه کلید اتوماتیک پمپ خراب شود باعث کار نکردن پمپ آب می شود.


>> خرید بوستر پمپ آبرسانی


مشکل برق رسانی پمپ آب

یکی از مواردی که در صورت کار نکردن پمپ آب باید چک کنید اتصالات برقی آن می باشد، قبل از شروع هر کاری برای رفع مشکل کار نکردن پمپ آب تمامی مواردی که در برق رسانی پمپ آب دخیل هستند را مورد بررسی قرار دهید.

اصلی ترین علت روشن نشدن پمپ آب اتصالات برقی آن می باشد، برای اینکه مطمئن شوید که مشکل از اتصالات برقی پمپ اب است ساده ترین راهکار این است که ابتدا برق را قطع کرده و تمامی اتصالاتی که به پمپ اب مربوط میشود را چک کنید.

نرسیدن آب کافی به پمپ آب یا بسته بودن شیر آب منبع

نرسیدن آب کافی به پمپ آب یکی دیگر از دلایل کار نکردن ان خواهد بود، در صورتی که پمپ آب مقدار آب کافی را دریافت نکند از کار کردن باز می ایستد، در صوئرت مواجه شدن با این مشکل راه حلی که دارید بالا بردن فشار آب با استفاده از دستگاه فشار سنج می باشد.

خالی بودن منبع آب که باعث افزایش تعداد استارت و استاپ سریع پمپ می شود و باعث چسبیدن پلاتین و داغ شدن و سوختن موتور می گردد.

از طرفی به دلیل وجود املاح و ناخالصی در آب، ممکن است با گذشت زمان در پمپ آب، رسوب و آهک تشکیل شود. این رسوب و آهک، موجب گرفتگی و مسدود شدن ورودی آب، واتر پمپ می شود.

هوا گرفتن پمپ آب یا هواگیری اولیه نادرست

هواگرفتن پمپ اب یکی از اصلی ترین علت خالی شدن باد پمپ آب می باشد، ممکن است هواگیری پمپ آب با پدیده ی کاویتاسیون اشتباه گرفته شود.

هرچند ورود هوا به میزان خیلی کم می تواند مفید باشد اما ورود هوا بیش از 1 تا 2 درصد می تواند عملکرد پمپ آب را به شدت کاهش دهد.

در صورتی که ورود هوا دلیل روشن نشدن باشد باید هوای پمپ، لوله و شیرها خالی شده و اصلاح شود.

گیر کردن پروانه پمپ آب

گاهی ممکن است تمامی مواردی که در قسمت های بالا تر در رابطه با مشکل کار نکردن پمپ آب گفته شد سالم بوده و باز پمپ آب کار نکند، در این مرحله تنها کاری که میتوانید انجام دهید چک کردن پروانه پمپ آب می باشد، پروانه پمپ مهمترین بخش پمپ آب می باشد، چرا که اندازه، شکل و سرعت آن ظرفیت پمپ را در تمام شرایط تعیین می نماید.

پروانه با تیغه ساده کونیک با روپوش منفرد معمولا در صنایع کوچک به کار می رود. پروانه با تیغه ساده همچنین می تواند دارای دو روپوش باشد. نوع دیگر پروانه دارای تیغه خمیده یا شعاعی است. این نوع از پروانه ها غالبا برای انتقال مواد شامل توده های جامد یا ذرات درشت معلق به کار می روند و سرعت انتقال بیشتری به ماده پمپ شونده می بخشند.

گرفتگی در مجرای عبوری سیال

در زمان گرفتگی مجرای عبوری سیال باید این مجرا بررسی و گرفتگی آن برطرف گردد.

به دلیل اینکه سختی آب بالا است از این رو احتمال رسوب گرفتن پمپ وجود دارد که با این کار باعث می شود مجرای عبوری سیال گرفته شود و همین یکی از دلایلی است که باعث می شود پمپ کار نکند.

مشکلات مکانیکی

در مشکلات مکانیکی باید محور پمپ و پروانه بررسی شده و اگر پوسیدگی دارند عوض بشوند. خرابی پروانه از علت های شایع بوده که در صورت باید سرویس شده و در غیر این صورت باید عوض شود.

در زمانی که پمپ آب برق دارد اما کار نمی کند تعمیرکار علاوه بر هواگیری، تنظیم یا بررسی قطعه کلید اتوماتیک، رفع گرفتگی مجرای عبوری باید قطعات داخل آن از جمله پروانه و محور را بررسی و عیب یابی کند چونکه با وجود سایش و پوسیدگی این قطعات باعث می شود که پمپ از کار بیفتد.

سوختن پمپ

سوختن پمپ اب نیز علت روشن نشدن پمپ آب خواهد بود که در صورت مواجه شدن با این مشکل با یک تاسیساتی صحبت کرده و از وی مشورت بگیرید.

دلایل روشن نشدن پمپ آب خانگی

چرا پمپ اب خانگی روشن نمی شود؟ در بخش زیر از جمله دلایل کار نکردن پمپ اب خانگی را برای شما قرار داده ایم:

 • قطع بودن آب ورودی به ساختمان
 • قطع بودن برق ورودی به پمپ آب خانگی
 • معیوب بودن فشار سنج پمپ و یا تنظیم نادرست کلید اتوماتیک
 • خرابی کلید اتومات پمپ آب خانگی
 • نشتی از لوله کلید اتوماتیک پمپ آب
 • گرفتگی لوله اتصال دهنده پمپ آب و ست کنترل یا منبع تحت فشار
 • داغ شدن پمپ آب خانگی

سوالات متداول دلایل از کار افتادن پمپ آب

مهمترین دلایل از کار افتادن پمپ آب چیست؟

وصل نبودن آب یا برق، خرابی گیج فشار آب، اختلال دز عملکرد سوئیچ فشار پمپ آب، گرم شدن بیش از حد پمپ، انسداد لوله اتصال کلید کنترل فشار یا وجود نشتی در این ناحیه از دلایل اصلی روشن نشدن پمپ آب خانگی در نظر گرفته می‌شوند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *