کوپلینگ و الایمنت کردن و شاسی کشی پمپ

کوپلینگ و الیمنت کردن و شاسی کشی پمپ

یکی دیگر از فعالیت های شرکت انرژی تهویه پردیس علاوه بر نصب سیل مکانیکی پمپ ، کوپلینگ و الایمنت کردن و شاسی کشی پمپ و بخصوص الکترو پمپ سانتریفیوژ می باشد.  به دلیل پیشرفت تکنولوژی و نیز به خاطر عملکرد بهتر پمپ و الکتروموتورها، روش های الایمنت کردن (یا هم محور کردن) الکتروموتور و پمپ نیز اهمیت یافته است. برای آشنایی بیشتر در رابطه با ککوپلینگ و الایمنت کردن و شاسی کشی پمپ با ما همراه باشید.

البته کوپلینگ و الایمنت کردن و شاسی کشی پمپ به دقت ، ظرافت ، تخصص و تجربه نیاز دارد، لذا این امر را برای متخصصان ضروری می‌سازد تا بهترین روش‌ها را به کار ببرند .


در صورتی که نیاز به کوپلینگ و الایمنت کردن و شاسی کشی پمپ ها را دارید می توانید با شماره تلفن های شرکت انرژی تهویه پردیس تماس حاصل کرده و از مشاوره و سایر خدمات ما بهره مند شوید.


الایمنت-کردن-الکتروپمپ

 

الایمنت کوپلینگ چیست ؟

هم محور سازی یا الایمنت پمپ مربوط به کوپلینگ پمپ و الکتروموتور است. کوپلینگ نیز به معنی اتصال موتور و پمپ می باشد. پس روش الایمنت کوپلینگ در واقع به معنای بالانس بودن پمپ و موتور می باشد. این بالانس نیز توسط کنترل امتداد محور تقارن چرخشی دو دستگاه (موتور و پمپ) انجام می شود تا در یک راستا قرار گیرند.
به این صورت علاوه بر بهبود عملکرد سیستم، لقی ناشی از عدم هم راستایی نیز برطرف می گردد. بهبود عملکرد نیز به این طریق انجام می شود که می توان سرعت و توان دستگاه ها را بدون صدمه و هزینه های تعمیراتی اضافی، افزایش داد.

>> مطالعه مقاله کوپلینگ چیست؟


عدم انجام الایمنت پمپ و تنظیم کوپلینگ چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

بالانس کردن تجهیزات صنعتی، امری ضروری می باشد. زیرا عدم انجام آن خسارات پر هزینه ای را به دنبال خواهد داشت. در حالیکه هزینه ناشی از تنظیم کوپلینگ و الایمنت پمپ هزینه ناچیزی را در پی دارد. حتی اگر با تجهیزات ابتدایی صورت گیرد. ببرخی از معایب عدم الایمنت پمپ عبارتند از:
 • افزایش لرزش سیستم
 • سایش قطعاتی مانند برینگ ها
 • خراب شدن چرخ دنده ها و کوپلینگ ها
 • کاهش طول عمر تجهیزات و قطعاتی همچون مکانیکال سیل ها و یاتاقان ها
 • افزایش هزینه های تعمیر ناشی از تعویض قطعات
 • کاهش ایمنی و قابلیت اعتماد دستگاه ها

>> پیشنهاد می کنیم مقاله نصب سیل مکانیکی پمپ مطالعه نمایید.


در تصویر زیر یک نمونه از  کوپلینگ و الیمنت کردن و شاسی کشی پمپ سانتریفیوژ برند DAB با الکتروموتور توسط شرکت انرژی تهویه پردیس نشان داده شده است.

انواع  عدم هم محوري یا نا هم محوری درماشين الات

 1. عدم هم محور بودن محورهای تقارن دو دستگاه یا ماشینیکه با یکدیگر کوپله می شوند
 2. نا هم محور بودن قطعات جانبی و اضافی که بر روی یک محور نصب یا مونتاژ می شوند اعم از کوپلینگ ها سیل و بالبرینگ ها و ….
 3. نا هم محور بودن هوزینگ یا محفظه بیرینگ ها با محور تقارن گردش دستگاه و همچنین با بایکدیگر
 4. عدم هم محوری رابط بین دو دستگاه (Spaser)با محور های دوران دو دستگاه

روش های الایمنت الکتروموتور و پمپ

به طور کلی تعداد زیادی روش های هم محور کردن الکتروموتور و پمپ برای رفع این مشکل وجود دارد.

>> مشاهده توضیحات بیشتر و انواع الکتروپمپ و نیز خرید الکتروپمپ


الايمنت به روش تيغ اره ای و فیلر گیج

این‌ روش معمولاً براي دستگاه هاي کوچک‌ غیرحساس که‌ داراي کاپلینگ‌ هاي نوع بسته‌ و با ضخامت‌ زیادند،مورد استفاده قرار می‌ گیرد .

روش کار به‌ این‌ صورت است‌ که‌ لبه‌ صاف یـک‌ تیغـه‌ ( تیـغ‌ اره) را روي سطوح بالایی‌ و کناري کوپلینگ‌ ها قرار می‌ گیرد و آنقدر تغییرات در صفحه‌ افق‌ و قائم‌ ایجـاد مـی‌ نمائیم‌ (با حرکت‌ دادن Jack Bolt ه او تغییرات شیمز هاي زیر پایه‌ ها) تا لبه‌ هاي کوپلینگ‌ ها و لبه‌ تیغ‌ اره در دو جهت‌ (افق‌ و قائم‌) کاملاً بر هم‌ مماس شوند(براي تنظیم‌ Offset)

الايمنت با استفاده از تراز و نخ

ازاين روش معمولا برای الا ين کردن چرخ تسمه ها و چرخ زنجير هاي افقی و يا قائم استفاده مي شود و برای حالتی که قطر پوله ها به اندازة کافی بزرگ باشند يا برای فواصل زياد دقت نسبتًا خوبی دارد.وروش كار به اين صورت است كه نخ روي دو نقطه از پولي ها)در دو صفحه( مماس شده وكاملا كشيده شده وبا تغييرات لازم در صفحات افق وقائم روي دستگاه ها تمام نقاط پولي ها وچرخ تسمه ها با نخ مماس ميشوند. در چرخ تسمه ها وچرخ زنجير هاي افقي نيز با تراز كردن دو چرخ در يك صفحه كار انجام مي شود .

روش های الایمنت الکتروموتور و پمپ

الايمنت با استفاده از دستگاه های ليزری

در اين روش ميزان انحراف دو محور نسبت به همديگر توسط انحرافی که در اثر چرخش دو محور روی سطح برخورد پرتو ليزر بوجود می آيد از طريق يک سيستم کامپيوتری با دقت زياد محاسبه و نتايج نهايی حرکت های اصلاحی پايه های ماشين در سطوح افق و قائم بر روی صفحة کامپيوتر نمايش داده می شود

الايمنت با استفاده از ساعت های اندازه گير

در اين روش مقادير انحراف دو محور نسبت به همديگر در دو صفحه افق وقائم توسط ساعت های اندازه گير  (Dial Gage)   اندازه گيری می شود و سپس بطريق محاسباتی يا ترسيمی مقادير حرکت های مورد نياز محاسبه وروي پايه ها اعمال می شود.

با توجه‌ به‌ وضعیت‌ دستگاههایی‌ که‌ باید با همدیگر هم‌ محور شوند از لحاظ چرخش‌ محورها فاصله‌ کوپلینـگ‌ ها قطر کوپلینگ‌ ها ، وضعیت‌ حرکت‌ محورها و … از ساعت‌ هاي اندازه گیر با آرایش‌ هاي مختلـف‌ زیـر جهـت‌ انجام هم‌ محوري استفاده می‌ شود :

 • روش Face & Round
 • روش Two Face & Round
 • روش Face – Face Distance
 • روش Reverse

>> خرید الکتروپمپ از نمایندگی رسمی


سفارش و مشاوره در کوپلینگ و الایمنت کردن و شاسی کشی پمپ

به منظور دریافت مشاوره، آگاهی از لیست قیمت و سفارش کوپلینگ و الایمنت کردن و شاسی کشی پمپ با مشاورین و کارشناسان شرکت انرژی تهویه پردیس تماس حاصل فرمایید.

02188316724-30

02188842658

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *